SHARE

El diumenge 15 de gener començava a les 18 hores la Gala de la Cultura Infantil en el Teatre Principal.

La Fallera Major Infantil de València, Clara Mª Parell Pérez, estrenava trage per a l’ocasió confiant en la firma d’indumentària Espolí. Per la seua banda, les xiquetes que formen la seua Cort d’Honor estrenaven el segon trage oficial, de segle XVIII, amb tots els complements necessaris per a brillar com només elles saben.

Els xicotets artistes van demostrar sobre l’escenari que el talent faller està assegurat, donant pas als grans protagonistes de la vesprada, els guanyadors dels concursos de declamació i teatre infantil.

Concurs Infantil de Declamació

Premi Extraordinari: Aitana Mora Ros – Falla Periodista Gil Sumbiela-Azucena

Categoria C
3r Premi: Alba Juan Sánchez, de la falla Mercat de Castella
2n Premi: Francesc Calabuig Montroy, de la falla Sant Antoni
1r Premi: Sol Prior Estellés, de la falla Veneçuela-Agustí Sales

Categoria B
3r Premi: Paola Zahonero Domingo, de la Falla Fra J. Rodriguez-Pintor Cortina
2n Premi: Sergi Pérez Díaz, de Falla Barri Sant Isidre
1r Premi: María Puig Julio, de la falla Santa Maria Micaela-Martí l’Humà

Categoria A
3r Premi: Daniel Martorell Pascual, de la Falla Santa Maria Micaela-Martí l’Humà
2n Premi: Roque Vázquez Roig, de la Falla Bolseria-Tros Alt
1r Premi: Carla Estornell de la Viña, de la Falla Trinitat-Alboraia

Premis XXXI Concurs Literari en Llengua Valenciana

Obres de Teatre Infantils Inèdites
Guanyador: “Mare Natura” de Trini Navarro Vidagany
1er Finaliste: “Romea i Julieto” de Verónica Raga Miquel
2º Finaliste: “L’habitació de Chloe” de Francisco Zarzo Rodriguez

Apropòsits Infantils
Guanyador: “Carrusel” de Vicente López Torres
1er Finaliste: “Un mon avorrit” de Verónica Raga Miquel
2º Finaliste: “Operació Lluna de València” de Manuel Andrés Zarapico

Millor Obra Inèdita
MENUTS DEUS! DE LA FALLA DUC DE GAETA – POBLA DE FARNALS

Millor Muntatge
TERRANOVA DE LA FALLA L’ELIANA – CID

Millor Actor Novell
LUIS GARCÍA VAQUERO
EN EL PAPER DE: HERMES
DE L’OBRA: MENUTS DEUS!
DE LA FALLA: DUC DE GAETA – POBLA DE FARNALS

Millor Actriu Novell
AURORA MARÍ SIURANA
EN EL PAPER DE: AURORA
DE L’OBRA: ATRA DE PRINCESES
DE LA FALLA: SANTA MARÍA MICAELA – MARTÍ L’HUMÁ

Millor Actor de Repartiment
IKER PASCUAL VINAT
EN EL PAPER DE: GEORGE CRONUS
DE L’OBRA: TOT EN UN TIC-TAC
DE LA FALLA ARQUEBISBE OLAECHEA – SANT MARCEL.LÍ

Millor Actriu de Repartiment
RAQUEL GRAMAJE DELGADO
EN EL PAPER DE: MARIETA
DE L’OBRA: IL.LUSIONS
DE LA FALLA VIL.LANOVA DE CASTELLÓ – HORTICULTOR GALÁN

Millor Actor Principal
AARON MACÍAS MARTIN
EN EL PAPER DE: DENÍS
DE L’OBRA: TOT EN UN TIC-TAC
DE LA FALLA ARQUEBISBE OLAECHEA – SANT MARCEL.LÍ

Millor Actriu Principal
IRENE MIR OLBA
EN EL PAPER DE: MELPÒMENE
DE L’OBRA: MENUTS DEUS!
DE LA FALLA DUC DE GAETA – POBLA DE FARNALS

Millor Direcció
HERNAN MIR i PAQUI OLBA
PER L’OBRA: MENUTS DEUS!
DE LA FALLA DUC DE GAETA – POBLA DE FARNALS

MILLOR OBRA

5º Premi: TOT EN UN TIC-TAC DE LA FALLA ARQUEBISBE OLAECHEA – SANT MARCEL.LÍ

4º Premi: VOLGUTS PARES DE LA FALLA BARRI DE BETERÓ

3º Premi: TINI, UNA BRUIXETA ESPECIAL DE LA FALLA QUART EXTRAMURS – VELAZQUEZ

2º Premi: ATRA DE PRINCESES DE LA FALLA SANTA MARÍA MICAELA – MARTÍ L’HUMÁ

1º Premi: MENUTS DEUS! DE LA FALLA DUC DE GAETA – POBLA DE FARNALS

Fotografies: Armando Romero / Fotofilmax