SHARE

El ple de la Junta Central Fallera ha aprovat la classificació provicional de Falles per a 2018. La nova fórmula té una inscripció mixta, en la qual cada comissió demana situar-se en una determinada categoria, però que per a aconseguir-ho, en cas de ser massa la que ho sol·liciten, prevalen altres factors, com el resultat obtingut en exercicis anteriors. En el ple es van aprovar quatre modificacions que deixen, definitivament, totes les categories, un total de 23, amb un màxim de 18 participants en cadascuna. Hi ha casos curiosos, com la Tercera C, que tansólo tindrà deu participants. I amb aquesta fórmula es dóna el cas, doncs, que hi ha comissions que, amb més pressupost estan per sota d’unes altres. Per exemple, hi ha falles en Segona Al fet que competiran amb 17.600 euros, mentre que un graó, Segona B, les haurà de fins a 19.500. En qualsevol cas, quasi el 78 per cent de participants acaben en la categoria que havien demanat.

Dues comissions competeixen fora de concurs: l’habitual Arrancapins i Palleter-Erudit Orellana

Mancant la ratificació per part de l’assemblea ordinària de presidents, del pròxim dia 31, el repartiment de les falles per secció és el següent (les falles estan ordenades per nombre de cens):

SECCIÓN ESPECIAL
– Desde 80.000 euros (la más barata, Reino de València-Duque de Calabria, declara 90.000 y la más cara, Convento, alcanza los 200.000)
Na Jordana
Convento Jerusalén-Matemático Marzal
Almirante Cadarso-Conde Altea
Exposición-Micer Mascó
Cuba-Literato Azorín
Pilar
Sueca-Literato Azorín
Reino de Valencia-Duque de Calabria
L’Antiga de Campanar

PRIMERA A
-De 31.000 a 85.000
Mercado Central
Linterna-Na Robella-B. Cárcer
Merced
Quart-Palomar
Maestro Gozalbo-Conde Altea
Císcar-Burriana
Grabador Esteve-Cirilo Amorós
S. Vicente-Periodista Azzati
Quart Extramuros-Velázquez
Arzobispo Olaechea-S. Marcelino
Justo Vilar-Mercado del Cabanyal
Islas Canarias-Trafalgar-Samuel Ros
Ribera-Convento Sta. Clara
General Barroso-Litógrafo Pascual y Abad
Sta. Genoveva Torres-A. Tolsá

PRIMERA B
– De 20.500 a 33.000
Dr. Collado
Lo Rat Penat
Pintor Segrelles
Zapadores-Vicente Lleó
Obispo Amigó-Cuenca
Fernando el Católico-Angel Guimerá
Carrera Malilla-Ingeniero Joaquín Benlloch
Burjassot-Padre Carbonell
Malvarrosa-A. Ponz-Cavite
Ramiro de Maeztu-Leones
Duque de Gaeta-Puebla de Farnals
Conde Salvatierra-Cirilo Amorós-Mercado Colón
Jesús-S. Francisco de Borja
Espartero-Ramón y Cajal
Gayano Lluch-Marco Merenciano
Sta. María Micaela-Martín el Humano

SEGUNDA A
– De 17.0001 a 24.000
Dr. Olóriz-Fabián y Fuero
Oeste
Pie de la Cruz-Juan de Vilarrasa
Serranos-Pza. Fueros
Molinell-Alboraia
Barón de S. Petrillo-Leonor Jovani
Reina-Paz-S. Vicente
Pizarro-Cirilo Amorós
Pintor Salvador Abril-Peris y Valero
Barrio Beteró
Industria-Santos Justo y Pastor
Poeta Alberola-Totana
Joaquín Costa-Conde Altea
Prolongación Alameda-Av. Francia

SEGUNDA B
– De 15.501 a 20.000
Cádiz-Los Centelles
Dr. Serrano-Carlos Cervera
Juan de Aguiló-Gaspar Aguilar
Marqués de Montortal-Berni Catalá
Barraca-Espadán
Azcárraga-Fernando el Católico
Bailén-Xàtiva
Mayor-Moraira
Ramiro de Maeztu-Humanista Furió
Pío XI-Fontanares
Barrio de la Luz
Carrera Malilla-Isla Cabrera
Periodista Gil Sumbiela-Azucena
Isabel la Católica-Cirilo Amorós
Dr. Gil y Morte-Dr. Vila Barberá
Archiduque Carlos-Músico Gomis
Camino Nuevo de Picanya-Nicolau Primitiu
Santiago Rusiñol-Conde Lumiares

TERCERA A
– De 14.001 a 17.000
Bolsería-Tros Alt
Tomasos-Carlos Cervera
Montortal-Torrefiel
Marqués de Montortal-José Esteve
Luis Lamarca-Velázquez
Barrio de San José
Mercado Monteolivete
Valencia-Teodoro Llorente
Bilbao-Maximiliano Thous
S. Rafael-Antón Martín
Cervantes-Padre Jofré
Gloria-Felicidad-Tremolar
Islas Canarias-Dama de Elche
Mariano Benlliure-Acequia Tormos
Vicente Sancho Tello-Chile
Cádiz-Cura Femenía-Puerto Rico
Tribunal de las Aguas

TERCERA B
– De 12.501 a 15.500
Castellon-Segorbe-General Sanmartín
Alquerías de Bellver-Garbí
Olivereta-Cerdá y Rico
Cuba-Denia
Blocs Platja
Archiduque Carlos-Xiva
L’Algüer-Ingeniero Rafael Janini
Progreso-Travesía Teatro
Reino de Valencia-Ciscar
Grupos Virgen del Carmen
Hierros-Juan Bautista Perales
Cristobal Sorní-Maestro Martín
Espartero-Maestro Plasencia
Jacinto Benavente-Reina Dª Germana
Rodríguez de Cepeda-Lorenzo Palmireño
Maestro Rodrigo-General Avilés
Dr. Marañón-Maestro Palau
Av. Francia-Alfredo Torán y Olmos

TERCERA C
– De 11.901 a 14.000
Cuba-Puerto Rico
Mosen Sorell-Corona
Acacias-Picayo
Burjassot-Joaquín Ballester
Segovia-Dr. Tomás Sala
Barrio de S. Isidro
Náquera-Lauri Volpi
Tienda
Matías Perelló-Luis Santángel
Alcácer-Yátova

CUARTA A
– De 10.501 a 12.500
Costa y Borrás-Agustina de Aragón
Conserva-Berenguer Mallol
Trinitat-Alboraia
Lope de Vega
Carrera S. Luis-Dr. Waksman
Reina-Vicente Guillot
Virgen de Lepanto
Reino de Valencia-S. Valero
Ramón de Rocafull-Conde de Alaquàs
Obispo Jaime Pérez-Luis Oliag
Primado Reig-Vinaroz
Rubén Vela-Dr. Waksman
Arquitecto Alfaro-Francisco Cubells
Leones-Poeta Más y Ros
Mercado Castilla
General Asensio-Marqués de Solferí
Santos Justo y Pastor-Serrería
Andrés Piles-Salvador Tuset

CUARTA B
– De 9.501 a 11.900
Sagunto-Padre Urbano
República Argentina-Dr. Pallarés Iranzo
S. Vicente-Amparo Iturbi
Puebla del Duc-Benipeixcar
Ramón y Cajal-Pintor Benedito-Plaza España
Dr. Juan José Dómine-Av. Puerto
Peris y Valero-Cuba
Cádiz-Denia
Padre Santonja-Cardenal Benlloch
Oltá-Juan Ramón Jiménez
Río Segura-Horno de Alcedo
Cuenca Tramoyeres-Guardia Civil
Ceramista Ros-José Mª Mortes Lerma
Ecuador-Alcalde Gurrea
Hellín-Giménez y Costa
Ingeniero Manuel Maese-Cristóbal Llorens
Francisco Climent-Uruguay
Pintor Maella-Av. Francia

CUARTA C
– De 9.001 a 10.500
Sant Bult
Aras de Alpuente-Castell de Pop
Sagunto-S. Guillem
Goya-Brasil
Nador-Milagrosa
Felix Pizcueta-Cirilo Amorós
Primado Reig-S. Vicente de Paul
Luis Cano
S. José de la Montaña-Teruel
Fray J. Rodríguez-Pintor Cortina
Cuba-Buenos Aires
S. Ignacio de Loyola-Jesús y María
Norte-Dr. Zamenhoff
Rosario-Pza. Calabuig
Campamento-La Yesa
Menéndez Pelayo-Av. Cataluña
Maestro Arambul Sanz-Campanar
Poeta Llorente-Barón de Cárcer

QUINTA A
– De 8.101 a 9.500
Cádiz-Literato Azorín
General Llorens-Dr. Marco Merenciano
Pintor Salvador Abril-Pedro III el Grande
Patraix
Padre Viñas-Agustín Lara
S. Vicente-Marvá
Barraca-Travesía Iglesia del Rosario
General Pando-Serrano Flores
Albacete-Marvá
Pérez Galdós-Calixto III
Campanar-Hipólito Rovira
Lepanto-Guillem de Castro-Dr. Monserrat
Ausias March-Na Robella
Manuel de Falla-Tamarindos
General Barroso-Calvo Acacio
Alemania-El Bachiller
L’Eliana-Cid
Rubén Darío-Fray Luis Colomer

QUINTA B
– De 7.901 a 9.000
Mercado Russafa
Alberique-Héroe Romeu
Pelayo-Matemático Marzal
Sevilla-Denia
Dr. Peset Aleixandre-En Guillem Ferrer
Portugal-Fragata
José Benlliure-Travesía del Teatro
Humanista Mariner-Manuel Simó
Libertad-Teodoro Llorente
Benicadell-S. Roque
Sainetero Arniches-Arquitecto Ribes
Mendizábal
Jacinto Labaila-Manuel Simó
Pedro Cabanes-Conde Lumiares
Isaac Peral-Méndez Núñez
García Lorca-Oltá
Sierra Martes-Miguel Servet
Marqués de Lozoya-Poeta Cervera y Grífol

QUINTA C
– De 7.501 a 8.100
Calabazas-En Gall
Vidal de Canelles-Sánchez Coello
Ripalda-Beneficencia
Maestro Aguilar-Matías Perelló
Angel del Alcázar-José Maestre
Felipe Bellver-Madre Rafols
Tres Forques-Cuenca-Pérez Galdós
S. Pedro-Virgen Vallivana
Sta. Cruz de Tenerife-Angel del Alcázar
Venezuela-Agustín Sales
Barón de Patraix-Cuenca
Mosen Josep Cuenca-Pinedo
Ministro Luis Mayans-Platero Suarez
Xiva-Francisco de Llano
Negrito
Tres Camins-Pinedo
Tarongers-Politècnic
Ingeniero Vicente Pichó-Valladolid

SEXTA A
– De 6.501 a 7.900
Ciudad del Artista Fallero
Alta-Sto. Tomás
Corretgería-Bany dels Pavesos
García Morato-Yecla
Poeta Asins-Alegret-Puzol
Dr. Sanchis Bergón-Turia
Alfonso el Magnánimo-Nave-Bonaire
S. Juan Bosco-Duque de Mandas
Dr. Manuel Candela-Beatriz Tortosa
En Plom-Guillem de Castro
Visitación-Orihuela
Grabador Jordán-Escultor Pastor
Maestro Bellver-Mariano Ribera
José María Haro-Poeta Más y Ros
Carrera S. Luis-Rafael Albiñana
Pouet
Camino de Moncada-Pintor Jacomart
S. Vicente de Paul-Diputada Clara Campoamor

SEXTA B
– De 5.801 a 7.500
Vall de Laguar-Padre Ferris
Carretera Escrivá-Cooperativa S. Fernando-Lorenzo Salom
Arbol
Fernando el Católico-Erudito Orellana
Daroca-Padre Viñas
Yecla-Cardenal Benlloch
Poeta Altet-Benicarló
S. Antonio
Burjassot-Serra d’Agullent
Lepanto-D. Juan de Austria
Isaac Peral-Micer Mascó
Benimodo-Ingeniero Dicenta
Séneca-Poeta Más y Ros
Fuencaliente-Lebón
Maestro Serrano-Alicante
Polo y Peyrolón-Ciudad de Mula
Dr. Alvaro López-S. Juan de Dios
Ingeniero José Sirera-Pío IX

SEXTA C
– De 5.001 a 6.500
Salamanca-Conde Altea
Camino de Alba-Castillo de Cullera
S. José de Pignatelli-Dr. Peset Aleixandre
Rojas Clemente
Luis Oliag-Mariola-Granada
Maestro Valls-Marino Albesa
Giorgeta-Roig de Corella
Maestro Lope-José Carsí
Alicante
Artes y Oficios-Actor Llorens
Antonio Molle-Gregorio Gea
Jesús
Barrio Quint-Pizarro
Virgen de la Cabeza-José Mª Mortes Lerma
Universitat Vella-Plaza Patriarca
Castielfabib-Marqués de San Juan
Morería
Manuel Meliá Fuster-Carlos Cortina

SÉPTIMA A
– De 4.501 a 5.800
Joaquín Costa-Burriana
Santa Cruz
Quart-Turia
Dr. Manuel Candela-Av. Puerto
Músico Espí-Grabador Fabregat
Salvador Giner-Gregorio Gea
Río Bidasoa-Conde Torrefiel
Barraca-Columbretes
Pintor Pascual Capuz-Fontanares
Emilio Baró-Enrique Ginesta
Ciudad de Córdoba-Vicente Tomás Martí
Pío XII-Jaume Roig
José María Bayarri-Los Isidros
Vicente Castell Maiquez

SÉPTIMA B
– De 4.001 a 5.000
La Cruz-Los Ángeles
Creu i Mislata
Joaquín Navarro-Carrícola
Camino Barcelona-Travesía de Moncada
Federico Mistral-Murta
Dr. Gómez Ferrer
Escalante-Marina
Fermín y Galán-Primavera
Guardacostas-Músico Jarque Cualladó
Embarcadero-Historiador Beti
Blanquerías
Carteros-Litógrafo Pascual Abad
Evaristo Bas-Cullera
Menorca-Luis Bolinches

SÉPTIMA C
– De 3.001 a 4.500
Borrull-Turia
Actor Mora-Av. Constitución
Ripalda-Sogueros
José Benlliure-Vicente Guillot
Padre Doménech-Pío XII
Angel
Juan Bautista Vives-Salvador Ferrandis Luna
Vivons-Romeu de Corbera
Sequiota
María Ros-S. Tomás
Pi i Margall-Arturo Cervellera
Eduardo Marquina
María Ros-Manuel Iranzo
Pianista Martínez Carrasco-Eslida
Luz Casanova-Padre Espasa
Puebla de Valverde-II República
Pedro Cabanes-Juan XXIII
Montesa-Dr. Marañón

OCTAVA A
– De 2.501 a 4.000
Marqués de Caro-Dr. Chiarri
Baja-Mesón de Morella
Conchita Piquer-Monestir de Poblet
En Sendra-Plaza Coll
Pintor Stolz-Burgos
Villanueva de Castellón-Horticultor Galán
Manuel Arnau-Creu Coberta
Carcagente-Jerónimo Muñoz-Compromiso de Caspe
Martires-Ibañez Alonso
Padre Alegre-Enrique Navarro
José Soto Micó-Síndico Mocholí
Casas de Bárcena
Angel Villena-Pintor Sabater
Escultor García Más-P. Sta. María
Alfara del Patriarca-Periodista Gil Sumbiela
Canal de Navarrés-Vall d’Albaida
L’Horta Sud-La Costera
Manuel Meliá Fuster-Mª Fernanda d’Ocón

OCTAVA B
– De 2.500 a 3.000
Portal de Valldigna-Salinas
Micer Rabasa-Poeta Maragall
Monte de Piedad
Barrio Virgen de la Fuensanta
Guillem Sorolla-Recaredo
Plata-General Urrutia
Grupo Antonio Rueda
Mosen Milá
Reino de Valencia-Maestro Serrano
Cedro-Explorador Andrés
Poble-S. Roc
S. Juan
L’Alcota-Sagunt
Huerto S. Valero-Av. Plata
Llorers-Arquitecto Lucini
Antigua Senda Senent-Alameda
Sirena-Delfines
Jesús Morante y Borrás-Caminot

OCTAVA C
– De 600 a 2.500
Murillo-Palomar
S. Miguel-Vicente Iborra
Borrull-Socorro
Guillem de Castro-Triador
Pintor Domingo-Guillem de Castro
Burjassot-Carretera de Paterna
Pérez Galdós-Jesús-Maestro Sosa
Dr. Domingo Orozco-Bailén
Escalante-Amparo Guillem
Málaga-Dr. Montoro
Blasco Ibáñez-Mestre Ripoll
Dr. Berenguer Ferrer
Honduras
Hernández Lázaro-Valle de la Ballestera
Grup de Peixcadors
Río Tajo-Cavite
Padre Luis Navarro-Remonta
Poetas Anónimos-Real de Gandía

FUERA DE CONCURSO
Arrancapins
Palleter-Erudito Orellana