SHARE

La Fallera Major de València 2017 i la seua Cort d’Honor han estrenat les seues millors gales per a disfrutar de la posada de llarg del Teatre Faller.

Raquel Alario ha lluït el trage “a l’antiga” realitzat pels alumnes del Gremi de Sastres i Modistes, seguint l’estil tradicional del segle XVIII reproduït a partir de peces originals.

El gipó amb pala encarcarada és d’un color granat amb puny tornat en to més rosa, i el guardapeus és de seda natural de Vives i Marí en color blau. Tot això combinat amb un mocador de boal i cadeneta en pro, i davantal en cadeneta blanc, aportat per la firma Carles Salvador.

Per la seua banda, les senyoretes que formen la seua Cort d’Honor han estrenat el seu segon trage oficial, d’estil del segle díhuit, confeccionat per Serrano i Navalón Indumentària.

Concurs de Declamació Juvenil
1er Laura Sánchez Páramo
Falla L’Eliana-Cid

2º David García Carrasco
Falla Santiago Rusinyol-Comte Lumiares

3º Alba Ferràndiz Bajo
Falla Duc de Gaeta-Pobla de Farnals

Concurs de Declamació Senior
1er David López Martínez
Falla Rubèn Darío-Fra Lluís Colomer

2º Tamara Jurado Rodriguez
Falla Pere Cabanes-Joan XXIII

3º Isabel Torrijo Latorre
Falla Cedre-Explorandor Andrés

Premi de la Taula Valenciana d’Autors Teatrals

“Tonta tú!” Falla Josep Soto Micó – Síndic Mocholí

Microteatre

“100iments perduts” de Josefa Gòmez Valle

Premis XXXI Concurs Literari en llengua Valenciana

Obres de Teatre Inèdites:
Guanyador
“Vàlgam Zeus!” d’ Hernàn Mir Serrano
1er Finaliste
“Retrobament” de Pako Albert Pastor
2º Finaliste
“L’Oficina” de Pako Albert Pastor

Apropòsits:
Guanyador
“Tot em val” de Vicente Torres López
1er Finaliste
“Junta Kinte” d’Inmaculada Ballester Montava
2º Finaliste
“Casting 2.0” de Sito Sanchis

PREMIS DEL XLIII CONCURS DE TEATRE EN LLENGUA VALENCIANA

Millor Muntatge
Curta B
“La cantant calba”
Falla Rubèn Darío-Fra Lluís Colomer

Curta A
“Florence!”
Falla Regne de València-Duc de Calàbria

Llarga
“Black Comedy”
Falla Fra J. Rodríguez-Pintor Cortina

Millor Actor Jove
Curta B
PAU LÁZARO HERNANDO
EN EL PAPER DE: NELO BACORA
DE L’OBRA: NELO BACORA
DE LA FALLA GENERAL BARROSO – LITÓGRAF PASQUAL ABAD

Llarga
KIKE NAVARRO ATIENZA
EN EL PAPER DE: EDUARDO FUENTES
DE L’OBRA: POLÍTICAMENT INCORRECTE
DE LA FALLA ARQUEBISBE OLAECHEA-SANT MARCEL.LÍ

Millor Actriu Jove
Curta B
CLAUDIA AUSINA SOLER
EN EL PAPER DE: MS. MARTIN
DE L’OBRA: LA CANTANT CALBA
DE LA FALLA RUBEN DARÍO – FRA LLUÍS COLOMER

Curta A
SARA HERNÀNDEZ SANZ
EN EL PAPER DE: ELLA
DE L’OBRA: L’ALTRE
DE LA FALLA SEVILLA – DÈNIA

Llarga
SARA SANTES GENOVÈS
EN EL PAPER DE: LIONEL TWAIN
DE L’OBRA: MORT PER ASSASSINAT
DE LA FALLA L’ELIANA-CID

Millor Actor de Repartiment

Curta B
FÈLIX BLANCO MONTAGUD
EN EL PAPER DE: CLIENT
DE L’OBRA: NEGOCI ARRISCAT
DE LA FALLA ARXIDUC CARLES – MÚSIC GÓMIS

Curta A
MANOLO MANZANO
EN EL PAPER DE: VITTORIO
DE L’OBRA: BALADA PER A TRES INNOCENTS
DE LA FALLA PINTOR SALVADOR ABRIL-PERIS I VALERO

Llarga
JUAN CÈSPEDES
EN EL PAPER DE: BLAI
DE L’OBRA: TERÀPIES
DE LA FALLA ARXIDUC CARLES-MÚSIC GÒMIS

Millor Actriu de Repartiment

Curta B
ISABEL HERNANDO CEBRIÁN
EN EL PAPER DE: CARLA
DE L’OBRA: MAMÀS
DE LA FALLA SEVILLA – DÈNIA

Curta A
YAIZA JULIO PUCHOL
EN EL PAPER DE: JUDITH
DE L’OBRA: CHECK OUT
DE LA FALLA SANTA MARIA MICAELA – MARTÍ L’HUMÀ

Llarga
ELENA CAMPOS
EN EL PAPER DE: CARLOTA
DE L’OBRA: TERÀPIES
DE LA FALLA ARXIDUC CARLES-MÚSIC GÓMIS

Millor Actor Principal

Curta B
FERNANDO BARBER RODRIGO
EN EL PAPER DE: MR. SMITH
DE L’OBRA: LA CANTANT CALBA
DE LA FALLA RUBEN DARÍO – FRA LLUIS COLOMER

Curta A
MANUEL ANDRÈS ZARAPICO
EN EL PAPER DE: COSME McMOON
DE L’OBRA: FLORENCE !
DE LA FALLA REGNE DE VALÈNCIA – DUC DE CALÀBRIA

Llarga
VICENT PEREZ CABANES
EN EL PAPER DE: GORI
DE L’OBRA: LA CASA DEL PONT
DE LA FALLA QUART-PALOMAR

Millor Actriu Principal

Curta B
BEATRIZ HERNANI RAMBLA
EN EL PAPER DE: ELENA
DE L’OBRA: MAMÀS
DE LA FALLA SEVILLA – DÈNIA

Curta A
Mª ANGELES TORRAS GIMENO
EN EL PAPER DE: CÈLIA
DE L’OBRA: RÈQUIEM
DE LA FALLA ARQUEBISBE OLAECHEA – SANT MARCEL.LÍ

Llarga
YOLANDA ROS
EN EL PAPER DE: PRUDENCE
DE L’OBRA: TERÀPIES
DE LA FALLA ARXIDUC CARLES-MÚSIC GÓMIS

Millor Direcció

Curta B
QUIQUE GONZÀLEZ DE MIGUEL
PER L’OBRA: LA CANTANT CALBA
DE LA FALLA RUBEN DARÍO – FRA LLUIS COLOMER

Curta A
RAUL MARCO PUCHOL
PER L’OBRA: CHECK OUT
DE LA FALLA SANTA MARÍA MICAELA – MARTÍ L’HUMÀ

Llarga
RAFAEL COLLADO GIMENO
PER L’OBRA: D’HIROSIMA I NAGASAKI
DE LA FALLA RUBEN DARÍO-FRA LLUÍS COLOMER

MILLOR OBRA

Curta B

5º premi
“ELS IDUS DE MARÇ” DE LA FALLA CÀDIS – DÈNIA

4º premi
“EL MUNTACÀRREGUES” DE LA FALLA PLAÇA DE LA MERCÈ

3º premi
“MAMÀS” DE LA FALLA SEVILLA – DÈNIA

2º premi
“NEGOCI ARRISCAT” DE LA FALLA ARXIDUC CARLES – MÚSIC GÓMIS

1er premi
“LA CANTANT CALBA” DE LA FALLA RUBEN DARÍO – FRA LLUIS COLOMER

Curta A

5º Premi
“BALADA PER ALS TRES INNOCENTS” DE LA FALLA PINTOR SALVADOR ABRIL-PERIS I VALERO

4º Premi
“EL SOMNI D’UNA NIT D’ESTIU” DE LA FALLA FRA J. RODRIGUEZ-PINTOR CORTINA

3er Premi
“RÈQUIEM” DE LA FALLA ARQUEBISBE OLAECHEA-SANT MARCEL.LÍ

2º Premi
“CHECK OUT” DE LA FALLA SANTA MARÍA MICAELA-MARTÍ L'HUMÀ

1er Premi
“FLORENCE!” DE LA FALLA REGNE DE VALÈNCIA- DUC DE CALÀBRIA

Llarga

5º PREMI
“SOLS ÈS AMOR I ALTRES COSES” DE LA FALLA DR. GIL I MORTE-DR. VILA BARBERÀ

4º PREMI
“BLACK COMEDY” DE LA FALLA FRA JACINT RODRIGUEZ-PINTOR CORTINA

3º PREMI
“D’HIROSIMA I NAGASAKI” DE LA FALLA RUBEN DARÍO-FRA LLUÍS COLOMER

2º PREMI
“SOMIANT LORCA” DE LA FALLA AV. GIORGETA-ROIS DE CORELLA

1º PREMI
“TERÀPIES” DE LA FALLA ARXIDUC CARLES-MÚSIC GÓMIS

Fotografies: Armando Romero