FALLES 2023| Coneix al detall el programa d’actes a València

0
143

València ja coneix el programa de les Falles 2023. Aquesta programació és provisional, ja que ha de ser aprovada per l’assemblea de presidents de la Junta Central Fallera. No obstant això, en rara ocasió ha patit canvis destacats. Per això, es pot dir que el món faller ja coneix quan es realitzaran els principals actes.

GENER

Divendres 27

22.00 h. – Solemne Exaltación de la Fallera Major de València, Laura Mengó Hernández, i la seua Cort d’Honor en el Palau de Congressos.

En finalitzar l’Exaltación, habrá un espectácul pirotécnico.

Sábado 28

17.30 h. – Solemne Exaltación de la Fallera Major Infantil de València, Paula Nieto Medina, i la seua Cort d’Honor en el Palau de Congressos.

Al finaliar l’Exaltación, habrá un espectácul pirotécnico.

Dilluns 30

10.00 a 14:00h. i de 16.00 a 21.00 h. – Recepción dels ninots per a l’Exposición del Ninot en el Museu de les Ciències.

*Els ninots deberán ajustar-se a les mesures acordades i que són habituals en exercicis anteriors:
Infantils: 0,40×0,50×0,75 metres.
Majors: 1x1x2,5 metres.

Dimarts 31

10.00 a 14:00h. i de 16.00 a 21.00 h. – Recepción dels ninots per a l’Exposición del Ninot en el Museu de les Ciències.

*Els ninots deberán ajustar-se a les mesures acordades i que són habituals en exercicis anteriors:
Infantils: 0,40×0,50×0,75 metres.
Majors: 1x1x2,5 metres

FEBRER

Dijous 2

20.00 h. – XVII Gala de la Pirotècnia en el Palau de l’Exposición.

Divendres 3

19.00 h. – Inauguración de l’Exposición del Ninot.

En finalitzar, espectácul pirotécnico amb efectes de llum i color.

Divendres 10

19.30 h. – Presentación del Llibre Faller en el Museu de les Ciències

Sábado 11 MAÑANA

De 10.00 a 13.30 h. – Fira del col·leccionisme faller en el Museu delas Ciències.

09.00 h. – Intercanvi de fotografías entre la Fallera Major Infantil de València i representants Infantils de les comissions i imposición de Bunyols d’Or i Brillants amb Fulles de Llorer col·lectius infantils per part de la Fallera Major Infantil de València en el Palau de l’Exposición.

09.15 h. – Sectors: Benimamet-Burjasssot-Beniferri/Pla del Reial- Benimaclet/Olivereta.
10.30 h. – Sectors: Camins al Grau/Malva-rosa-Cabanyal-Beteró/Algirós.

11.45 h. – Sectors: Jesús/Rascanya/La Creu Coberta.
13:00h. – Sectors: Patraix/El Carmen/Benicalap/Campanar.

Sábado 11 VESPRADA

16.15 h. – Intercanvi de fotografías entre la Fallera Major de València i les Falleres Majors de les comissions i imposición de Bunyols d’Or i Brillants amb Fulles de Llorer col·lectius i individuals per part de la Fallera Major de València en el Palau de l’Exposición.

16.30 h. – Sector Malva-rosa-Cabanyal-Beteró. 17.15 h. – Sector Jesús.
18.00 h. – Sector La Creu Coberta.
19.00 h. – Sector El Carmen.

19.45 h. – Sector Mislata.

Diumenge 12 MAÑANA

09.00 h. – Intercanvi de fotografías entre la Fallera Major de València i les Falleres Majors de les comissions i imposición de Bunyols d’Or i Brillants amb Fulles de Llorercolectivos i individuals per part de la Fallera Major de València en el Palau de l’Exposición.

09.15 h. – Sector Pla del Reial-Benimaclet.
10.15 h. – Sector Benimamet-Burjassot-Beniferri. 11.15 h. – Sector Algirós.
12.00 h. – Ruzafa A i Ruzafa B.
13.00 h. – Sector Patraix.

Diumenge 12 VESPRADA

16.15 h. – Intercanvi de fotografías entre la Fallera Major de València i les Falleres Majors de les comissions i imposición de Bunyols d’Or i Brillants amb Fulles de Llorer col·lectius i individuals per part de la Fallera Major de València en el Palau de l’Exposición.

16.30 h. – Sector Zaidia.
17.30 h. – Sector La Roqueta-Arrancapins. 18.30 h. – Sector La Seu-La Xerea-El Mercat. 19.00 h. – Sector Poblats al Sud.
19.45 h. – Sector Benicalap – Campanar.

Dilluns 13

20.00 h. – Gala de la Cultura Infantil en el Teatre Principal

Dimarts 14

21.00 h. – Gala de la Cultura en el Teatre Principal

Divendres 17

18.00 h. – Gala Infantil de Junta Central Fallera.
Lliura Premis Delegación d’Infantils i Esports en el Teatre La Plazeta

Sábado 18 MAÑANA

11.00 h. – Gala Juvenil de JCF al Teatre La Plazata.

09.00 h. – Intercanvi de fotografías entre la Fallera Major Infantil de València i Representants Infantils de les comissions i imposición de Bunyols d’Or i Brillants amb Fulles de Llorer col·lectius infantils per part de la Fallera Major Infantil de València en el Palau de l’Exposición.

09.15 h.- Sectors: Pla del Remei-Gran Vaig veuréa/Quart de Poblet-Xirivella/Zaidia. 10.30 h.- Sectors Ruzafa A i Ruzafa B/La Roqueta-Arrancapins/Mislata. 11.45 h.– Sectors: Poblats al Sud/La Seu-La Xerea-El Mercat/
El Pilar-Sant Francesc.

12.45 h.- Sectors: Botànic-La Petxina/Canyamelar-Grau-Natzaret/ Quatre Carreres.

Sábado 18 VESPRADA

16.15 h. – Intercanvi de fotografías entre la FalleraMayor de València i les Falleres Majors de les comissions i imposición de Bunyols d’Or i Brillants amb Fulles de Llorer col·lectius i individuals per part de la Fallera Major de València en el Palau de l’Exposición.

16.30 h.– Sector Pla de Remei-Gran Vaig veuréa. 17.15 h. – Sector Botánic-La Petxina.
18.00 h. –Sector Canyamelar-Grau-Natzaret. 18.45 h. – Sector Quatre Carreres.

Diumenge 19 MAÑANA

09.00 h. – Intercanvi de fotografías entre la Fallera Major de València i les Falleres Majors de les comissions i imposición de Bunyols d’Or i Brillants ab Fulles de Llorer col·lectius i individuals per part de la Fallera Major de València en el Palau de l’Exposición.

09.15 h. – Sector Quart de Poblet-Xirivella. 10:00h. – Sector Olivereta.
11.00 h. – Sector Camins al Grau.
12.00 h. – Sector El Pilar-Sant Francesc. 12.45 h. – Sector Rascanya.

Diumenge 19 VESPRADA

17:00h. – Gala de l’Esport de JCF en el Teatre La Plazeta.

Divendres 24

21.00 h. – Gala Fallera en Fira València.

Diumenge 26

06.30 h. – Pregària de les Falleres Majors de València i les seues Corts d’Honor a Santa Bárbara a l’Església de Sant Joan de l’Hospital.

07.15 h. – “Despertà” Infantil.

07:30h. – “Macrodespertà”. Impulsada per la Falla Corona.
Finalitzará en la Plaça de l’Ajuntament amb un terratrèmol espectacular. A continuación, s’ofrecerá un desdejuni faller a tots els participants.

12.00 h. – Entrada de Bandes de Música.
14.00 h. – “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament.

19.00 h.– “Crida” a les Torres de Serrans.
En finalitzar, efectes de llum i color amb espectácul.

 Imatge de la Crida que va tenir lloc per a celebrar la Declaració de les Falles Patrimoni Immaterial de la Humanitat.

MARÇ

Miércoles 1

14.00 h. – “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament.

Dijous 2

14.00 h. – “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament.

Divendres 3

14.00 h. – “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament.

Sábado 4

10.30 h. – Visita de la Fallera Major Infantil de València i la seua Cort d’Honor al Parc de Bombers de l’Avinguda de la Plata.

14.00 h. – “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament.
17.30 h.– “Cavalcada del Ninot.
Amb el següent itinerari: Eixida de Glorieta, Carrer La Paz, Sant Vicent, Plaza de l’Ajuntament, Marqués de Sotelo i final al carrer Xàtiva. Tancará la Cavalcada l’entrada de les primeres peces de la Falla Municipal “Cardioversió valenciana”.

En finalitzar, habrá una “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament.

Diumenge 5

10.00 h. – Concurs del Cant de l’Estoreta, organitzat per la Falla Plaza de l’Árbol i patrocinat per JCF.

14.00 h. – “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament.

Dilluns 6

14.00 h. – “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament.

 Mascletà Plaza Ayuntamiento

Dimarts 7

11.00 h. – Visita a la Central de la Policía Local de València de les Falleres Majors de València i les seues Corts d’Honor.

14.00 h. – “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament.

Miércoles 8

10.30 h. – Visita de la Fallera Major de València i la seua Cort d’Honor al Parc de Bombers de l’Avinguda de la Plata per a la celebración de la festivitat de la seua patrón.

14.00 h. – “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament.

Dijous 9

14.00 h. – “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament.
18.00 h. – Homenatge de les Forces Armades a les FFMMV i CCHH.

Divendres 10

14.00 h. – “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament.

Sábado 11

14.00 h. – “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament.

00.00 h. – “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament.

Diumenge 12

14.00 h. – “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament.

Dilluns 13

14.00 h. – “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament.

Dimarts 14

14.00 h. – “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament. 17:00h.-Clausura de l’Exposición del Ninot Infantil.

17.30 h. – Lectura del veredicte popular i proclamación del “Ninot Indultat” Infantil de 2023.

17.45 h. – Recollida dels ninots per les comissions fins a les 20.00 h.

 Planta Falles infantils

Miércoles 15

09.00 h. – “Plantà” de totes les falles infantils.
14.00 h. – “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament.
17:00h. – Clausura de l’Exposición del Ninot.
17:30h. – Lectura del veredicte popular i proclamación del “Ninot Indultat” 2023

17.45 h.– Recollida dels ninots per les comissions fins a les 20:00h.

00.00 h.– L’Albà de les Falles en tota la ciutat.
Tradición recuperada en 2016 gràcies a la Falla Na Jornada i a Junta Central Fallera, amb espectácul pirotécnico en la Plaça de l’Ajuntament.

Dijous 16

08.00 h. -“Plantà” de totes les falles.
14:00h.- “Mascletà” en Plaza de l’Ajuntament

16.30 h. – Lliurament Premis Infantils.
En la tribuna instal·lada a l’Ajuntament per al repartiment de premis obtinguts per a les Falles infantils en les diferents seccions, así com de presentacions infantils, Cavalcada del Ninot i llibrets de falla infantils.

00.00 h. – Castillo de Focs Artificials.

La falla infantil de Convent Jerusalem aconsegueix el primer premi d'Especial
 Convent, guanyadora del primer premi de la secció especial d’infantil. / JORGE GIL (EUROPA PRESS)

Divendres 17

09:30h. – Lliurament de Premis.
En la tribuna instal·lada a l’Ajuntament per al repartiment de premis obtinguts per a les Falles en les diferents seccions, así com dels concursos de carrers il·luminats, presentacions i llibrets de falla.

14.00 h. -“Mascletà” en Plaza de l’Ajuntament.

15.30 h. – Ofrena de flors a la Mare de Déo.

OFRENA – CARRER LA PAZ

15.30 h.: Malva-rosa – Cabanyal – Beteró

16.45 h.: Algirós.
17.45 h.: Poblats Al Sud.
19.00 h.: Quatre Carreres.

20.30 h.: Pla del Remei – Gran Vaig veuréa.
21.45 h.: Benimamet- Burjassot– Beniferri.

OFRENA – CARRER SANT VICENT

15.30 h.: Olivereta.
17.15 h.: Zaidia.
18.45 h.: El Carmen.
19:30h.: Benicalap.
20.45 h.: Campanar.
21.45 h.: La Roqueta – Arrancapins.

23:30h.: Cases Regionals.
23.35 h.: Juntes Locals.
23.40 h.: Falla de la Fallera Major Infantil de València, Paula Nieto Medina, Falla Azcárraga-Fernando el Catélico.
23.45 h.: Comitiva Oficial delegacions de Burgos, Múrcia, Castellón i Alacant
23.50 h.: Óltimas cinc Falleres Majors Infantils de València.
23.55 h.: Fallera Major Infantil de València, Paula Nieto Medina i la seua Cort d’Honor.
Acompañadas pels components de JCF i Banda Municipal de València.

01.00 h.: Castillo de Focs Artificials.

 Ofrena a la Verge dels Desemparats en les Falles 2021. / AYTO

Sábado 18

10.30 h. – Homenatge al poeta Maximiliano Thous, en el seu monument, situat en l’encreuament dels carrers Sagunt i Maximiliano Thous. Amb la colaboración de la Falla Fra Pere Vives- Bilbao – Maximiliano Thous.

12.00 h. – Homenatge al Mestre Serrà, que tendrá lloc en el seu monument en l’Avinguda del Regne de València.

14.00 h. – “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament.

15.30 h. –Ofrena de flors a la Mare de Déo.

OFRENA – CARRER LA PAZ

15.30 h.: Pla del Reial – Benimaclet.

17:15h.: Canyamelar – Grau – Natzaret.

18:15h.: La Xerea.
18.45 h.: Rascanya.
20:15h.: Camins al Grau.
22.00 h.: Russafa A.
23.00 h.: Russafa B.

OFRENA– CARRER SANT VICENT

15.30 h.: La Creu Coberta.
16:45h.: El Pilar-Sant Francesc.

17:45h: Patraix.
19.00 h.: La Seu – El Mercat.

19:30h.: Botànic – La Petxina.
20.30 h.: Quart de Poblet –Xirivella.

22.00 h.: Jesús. 23:15h.: Mislata.

00.30 h.: Cases Regionals.
00:40h.: Entitats convidades
00.50 h.: Falla de la Fallera Major de València, Laura Mengó Hernández, Falla Monestir de Poblet-Aparicio Albiñana.
00.55 h.: Comitiva Oficial delegacions de Burgos, Múrcia, Castellón i Alacant.
1.00 h.: Óltimas cinc Falleres Majors de València.
1.05 h.: Fallera Major de València, Laura Mengó Hernández i la seua Cort d’Honor. Acompañadas pels components de JCF i Banda Municipal de València.

01:30h.: “NIT DEL FOC” Castillode Focs Artificials.

 Cremà Falla Municipal

Diumenge 19

11.00 h. – Ofrena de flors dels Falleres Majors de València i les seues Corts d’Honor enfront de la imatge del Patriarca en el Pont de Sant Josep.

Amb la Colaboración de la Falla Doctor Olóriz-Arquebisbe Fabián i Fur.

12.00 h. – Missa solemne en honor de Sant Josep en la Catedral de València, oficiada per l’Arquebisbe de València, Enrique Benavent i oferida per Junta Central Fallera i el Gremi de Fusters. Amb l’assistència de les Falleres Majors de València i les seues Corts d’Honor.

14.00 h. – “Mascletà” en la Plaça de l’Ajuntament.

18.00 h.-Cavalcada del Foc pel carrer Colón, des del Carrer Ruzafa fins a la Plaça de la Porta la Mar.

20.00 h. -“Cremà” de les falles infantils.

20.30 h. – “Cremà” de la falla infantil que haja obtingut el primer premi de la Sección Especial.

21.00 h. – “Cremà” de la falla infantil de la Plaça de l’Ajuntament.

22.00 h. – “Cremà” de totes les falles de València.

22.30 h. – “Cremà” de la falla que haja obtingut el primer premi de la Sección Especial.

23:00h. – “Cremà” de la falla de la Plaça de l’Ajuntament.